آموزش نرم افزار eplan electric

تبلیغات


سایت کلیک تو دی ال صرفا معرفی نرم افزار و بازی می باشد برای دانلود به منبع در زیر مطلب مراجعه کنید

آموزش نرم افزار eplan electric

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

نرم افزار Eplan ابزاری کاملا تخصصی و حرفه ای بمنظور ساخت و طراحی انواع نقشه های فنی، مهندسی و تاسیساتی میباشد که متخصصان حوزه برق و الکترونیک با بهره مندی از امکانات این نرم‌افزار میتوانند نقشه‌هایی مطابق با استانداردهای روز بین‌المللی را برای اجزای مختلف اتوماسیون‌های صنعتی طراحی کنند. در این مقاله آموزش ایپلن قصد داریم شما عزیزان را با کاربردی ترین بخش های این نرم افزار آشنا کنیم و نکات آموزشی مربوطه را تقدیم شما دوست داران سرزمین دانلود کنیم.

 

 

آغاز به کار با EPLAN

 

صفحه اصلی این برنامه مانند شکل زیر می باشد. همانطور که می بینید فعلا در قسمت اصلی این برنامه فعلا فقط پیش زمینه پیش فرض وجود دارد و کاری با آن شروع نکرده ایم. در پنجره Page Navigator که در سمت چپ این صفحه واقع شده که در آن هم فعلا چیزی وجود ندارد، این پنجره با کلید F12 ظاهر می شود. در این پنجره صفحات پروژه هایی که باز می کنیم را نمایش می دهد و در آن می توان ویرایش های کپی یا پاک کردن صفحات و یا تغییر ویژگی های صفحات را انجام داد.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

تنظیمات محیط کاری

 

در این برنامه علاوه بر محیط کاری پیش فرض خود برنامه، ما نیز می توانیم محیط کاری خود را طبق سلیقه خود تنظیم کنیم.  برای این کار از منوی View گزینه Workspace را انتخاب می کنیم. در صفحه جدیدی که باز می شود در قسمت Scheme حالت دلخواه خود را انتخاب می کنیم. Description نیز شرح این انتخاب را بیان می کند.

 

 

چگونه در Eplan یک پروژه جدید ایجاد کنیم؟

 

در این برنامه به چند طریق می توانیم پروژه جدید ایجاد کنیم که راحت ترین آن Project Wizard است که در منوی Project گزینه New Wizard را انتخاب می کنیم. این پروژه شامل صفحه عنوان و صفحات اسکماتیک ساخت است که می توان همه اطلاعات اصلی یک پروژه را گام به گام در آن وارد کرد.

 

کادری که باز می شود که Create Project نام دارد. در سربرگ Project و در قسمت Project Name نام پروژه و در قسمت زیری آن که Template نام دارد می بایست الگوی مورد نظر را برای پروژه خود وارد نمود. (در قسمت پایینی آن را توضیح دادیم.) Storage Location نیز مکان دلخواه برای ذخیره پروژه را تعیین می کند و Description هم توضیحات لازم را ارائه می دهد.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

برای انتخاب الگو دکمه ای که جلوی Template وجود دارد (که سه نقطه دارد) را فشار می دهیم و در صفحه ای که باز می شود معمولا دو الگو وجود دارد که یکی از آن ها را انتخاب می کنیم و دکمه open را می زنیم. اما الگوی پروژه چه چیزی می باشد؟ در زیر آن را توضیح خواهیم داد.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

در نرم افزار Eplan همیشه ما باید یک الگو داشته باشیم که تنظیمات طبق آن باشند. در یک الگو تنظیماتی مثل ساختار صفحه بندی، نام گذاری تجهیزات و مواردی دیگر ذخیره شده اند. پسوند الگوها EPT می باشد که مخفف Eplan Project Template (الگوی پروژه اپلن) می باشد.

 

در مراحل ایجاد پروژه جدید ما می توانیم دکمه Finish را فشار دهیم که پروژه پیش فرض ایجاد شود یا این که مرحله به مرحله با دکمه Next پیش رویم و گزینه های آن را به صورت اختصاصی خودمان انتخاب کنیم. برای سادگی کار ما دکمه Finish را فشار می دهیم. با این کار برنامه الگوی انتخابی را در پروژه تاثیر می دهد. (این مرحله ممکن است کمی زمان ببرد) حال پروژه ما در قسمت Page Navigator نمایان می شود. با کلیک بر دکمه + این پنجره می بینیم که دو صفحه نام و اسکماتیک ایجاد شده اند.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

استفاده از عناصر گرافیکی

 

در این نرم افزار عناصر گرافیکی خط، دایره، مستطیل، بیضی، چندوجهی، قوس و ... می باشند که برای استفاده از این عناصر باید از منوی Insert گزینه Graphic را انتخاب کرد و یا از طریق شکل آیکون ها که در سمت چپ پروژه هستند آن ها را انتخاب و رسم کرد.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

پس از رسم هر شکل می توان با دبل کلیک بر روی آن ویژگی های آن را مشاهده کرد و در صورت لزوم آن ها را تغییر داد.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

وارد کردن سمبول ها

سمبول ها را می توان از منوی Insert و گزینه Symbol انتخاب کرد. همچنین با میانبر کلید Insert و یا آیکون سمبول می توان این کار را انجام داد.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

وقتی این کار را انجام دادیم صفحه ای باز می شود که در پایین آن ما می توانیم انتخاب کنیم که سیبل ها به صورت درختی یا لیستی باشند. هر دو نمونه را در پایین آورده ایم.

 

آموزش نرم افزار eplan electric

 

 

در قسمت بالاي اين دايركتوري ها فيلتري وجود دارد كه با انتخاب هر كتابخانه و انتخاب گزينـه Active مـي تـوان فقـط كتابخانه مذكور را به نمايش درآورد. در قسمت پايين نيز انتخاب گزينه Preview باعث به نمايش درآمدن نماي كلي از هر سمبول و يا كتابخانه مي شود. پس از انتخاب سمبول مورد نظر مي توان جهت و راستاي قرارگرفتن هر سمبول را از قسمت Preview انتخاب نمود.

 

پس از كليک كردن روی دکمه OK ، سمبول دلخواه بر روي مكان نماي ماوس قرار مي گيرد تا اين كه در نقطه دلخواه كليک كنيم؛ در اين حالت كادر محاوره اي Propertise مربوط به آن سمبول باز مي شود كه در آن اطلاعات مختلفي از قبيل، نام تجهيز، شماره ورودي ها و خروجي هاي تجهيز، نحوه نمايش، قابل رويت بودن يا نبودن المان، رنگ، جهت و راستا، قطعات و شماره سفارش تجهيزات وجود دارد و قابل ويرايش مي باشد.

 

پس از تكميل اطلاعات و تاييد آن, سمبول تجهيز مورد نظر در جاي خود قرار میگیرد. در ضـمن بـراي ايـن كـه بتوان سمبول را در جاي ديگري نيز قرار داد هنوز اين سمبول بر روی نشانگر وجود دارد. لذا جهت خارج شدن از اين حالت میتوانید از كليد ESC استفاده كرد. لطفا سوالات و مشکلات خود را در رابطه با آموزش نرم افزار eplan electric در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

 کلمات کلیدی :
دسته بندی : مقالات > مهندسی ( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید )

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار